کاهش 50 درصدی تولید خودرو نسبت به سال 96/ خودروساز از تولید خودرو زیان می بیند | بیگول
 • خدمات ما
 • 0

  کاهش 50 درصدی تولید خودرو نسبت به سال 96/ خودروساز از تولید خودرو زیان می بیند

  یک کارشناس خودرو گفت: طبق آمار و اطلاعات موجود میزان تولید خودرو طی دو سال گذشته نسبت به 96 حدود 50 درصد کاهش داشته است.

  «رسول سلیمانی» افزود: نصف شدن تولید خودرو ناشی از کمبود نقدینگی و زیان انباشته شرکت های خودروسازی است.

  وی اظهارداشت: بخشی از افزایش قیمت خودرو متاثر از کاهش عرضه و بخش دیگر ناشی از سیاست های پولی و مالی کشور و حجم بالای نقدینگی است.

  این کارشناس خودرو گفت: عرضه خودرو در بورس کالا بیشتر این هدف دنبال می شود که در یک فضای رسمی و شفاف قیمت بازار کشف شود و همچنین با عواید حاصل از فروش خودرو بتوان زیان خودرو ساز را جبران ودر عین حال سقف تولید را بالا برد اگر خودروی مازادی هم بود برای توسعه حمل و نقل عمومی استفاده شود.

  وی در ادامه افزود: قرار بر اینکه خودرو در بورس کالا عرضه شود پس بورس کالا با بورس اوراق بهادار متفاوت است.

  سلیمانی تصریح کرد: در بورس کالا محصولات مصرفی و غیر سرمایه ایی همچون سیمان، مرغ منجمد، پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم، مس و غیره عرضه می شود.

  وی ادامه داد: هدف طرح عرضه خودرو در بورس اینکه ما به تفاوتی که شورای رقابت تعیین کرده و قیمتی که در بازار کشف شده به جای سرازیر شدن به سمت جیب دلال ها برای افزایش تولید استفاده شود.

  این کارشناس خودرو گفت: روش کار بدین شکل است که با تعیین یک برنامه تولیداگر خودروساز مطابق این برنامه ، تولید خود را افزایش داد از منابع حاصل به عنوان تسهیلات کم بهره استفاده و در غیر این صورت استفاده نخواهد کرد.

  وی افزود: طبق این طرح شورای رقابت قیمت پایه خودرو را تعیین می کند و در بورس قیمت بازار کشف می شود.

  سلیمانی تصریح کرد: قیمت در بازار آزاد هم وجود دارد اما قیمت رسمی و قابل استنادی نیست از اینرو نیاز است در یک فضای رسمی و شفاف قیمت بازار کشف شود.

  وی اضافه کرد: برای مثال کارخانه پژو 206 را به مبلغ 100 میلیون تومان عرضه می کند در حالیکه قیمت تمام شده آن 140 میلیون تومان است بنابراین زیان 40 میلیون تومانی باعث شده در عمل تیراژ تولید کاهش پیدا کند.

  این کارشناس خودرو  یادآورشد: ضرورت دارد شیوه قیمت گذاری اصلاح شود تا خودرو ساز از تولید خودرو زیان نبیند.

  لینک مطلب: https://bigol.ir/?p=10406
  برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
  پشتیبانی